PDF Imprimare Email

COMUNICAT DE PRESA

Academia de antreprenoriat bazat pe cunoaştere
POSDRU/92/3.1/S/56330
Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul
Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007-2013
FONDUL SOCIAL EUROPEAN
Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane 2007 – 2013
Axa prioritară 3 „Creşterea adaptabilităţii lucrărilor şi a întreprinderilor”
Domeniul major de intervenţie 3.1 „Promovarea culturii antreprenoriale”
Titlul proiectului: „Academia de antreprenoriat bazat pe cunoaştere”
Cod contract: POSDRU/92/3.1/S/56330
Proiect cofinanţat din Fondul Social European prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor
Umane 2007-2013” – „Investeşte în oameni”
Bucureşti, 28 Iulie 2010

Academia de Studii Economice din Bucureşti, în calitate de solicitant, şiUniversitatea Babeş-Bolyai din Cluj-Napoca, Universitatea Alexandru Ioan Cuza dinIaşi, Universitatea de Vest din Timişoara, Economic&Business Research Center şi Uniunea Generala a Industriaşilor din România – UGIR 1903 în calitate de parteneri în cadrul proiectului „ACADEMIA DE ANTREPRENORIAT BAZAT PE CUNOAŞTERE” (AAC), anunţă lansarea oficială a proiectului.

Proiectul a demarat la data de 01 Iulie 2010, perioada de implementare este de 36 de luni (1 iulie 2010 – 30 iunie 2013), cu o valoare totală de 18.981.745 lei, din care 18.171.317 lei finanţare nerambursabilă.

Proiectul are ca obiectiv general să promoveze inovarea şi cultura antreprenorială bazată pe cunoaştere din perspectiva dezvoltării durabile a României. În cadrul acestui proiect vor fi consiliaţi şi pregătiţi pentru iniţierea unei afaceri un număr de 2500 cursanţi din care 1250 femei. De asemenea se estimează un număr de 500 de participanţi la programul de perfecţionare în administrarea afacerilor. Totodată, în cadrul proiectului se vor desfăşura activităţi de premiere în cadrul a două concursuri anuale „Idei antreprenoriale inovatoare” (12 premii/an câte 3 pe fiecare regiune implicată în proiect). Accesul la consiliere şi cursurile de formare este GRATUIT datorită cofinanţării oferite de FONDUL SOCIAL EUROPEAN.

Prin implementarea acestui proiect se promovează o atitudine antreprenorială şi inovativă în activitatea persoanelor formate şi consiliate pentru iniţierea unei afaceri, fapt care va antrena pe termen lung, creşterea abilitaţii acestora de a materializa ideile de afaceri în noul context al economiei bazate pe cunoaştere, având consecinţe pozitive asupra dezvoltării durabile a României.

Pentru informaţii suplimentare privind proiectul, contactaţi: prof. univ. dr. Pavel NĂSTASE, Manager proiect, Prorector al Academiei de Studii Economice din Bucureşti, tel: 021-319.20.24 , email Această adresă de e-mail este protejată de spamboţi; aveţi nevoie de activarea JavaScript-ului pentru a o vizualiza